Lidské zdraví

Lidské zdraví

Definice zdraví dle WHO: Stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody a nikoli pouze nepřítomnosti nemoci nebo vady.

Životní  styl Ovlivňuje zdraví člověka.

Důležitými faktory pro volbu životního stylu jsou:

Výchova.

Lidé, se kterými se stýkáme.

Naše životní cíle.

Naše možnosti.

 

I. Zdraví  fyzické

a) V ý ž i v a

Hippokrates z Kóu 5./4. století BC (Největší autorita starověkého a středověkého lékařství v Evropě.):

„Kéž by vaše potraviny byly vašimi léky...“

„Lékař by měl léčit chorobu principem protikladnosti, jak k příčině, tak k roční době a k věku výskytu choroby… V mých očích je právě toto základem léčebného umění.“

Skladba živin v moderní stravě

Mnoho jednoduchých cukrů a tuků. Málo složených cukrů.    

Působení nadbytku jednoduchých cukrů

Příliš rychle vstupují do krve, jejich velká část není využita a je přeměněna na tuky.

Navíc ochuzují tělo o cenné minerály.

Působení nadbytku tuků

Ukládají se jako tukové usazeniny na stěnách cév a v oblasti srdce.

Působení složených cukrů

V tenkém střevě se pomalu rozkládají na jednoduché cukry, které po dlouhou dobu pozvolna vstupují do krve a všech potřebných orgánů.

2. Skladba jídel ve stravě - potravní pyramidy a talíře

Hunzové (severní Pákistán)

Dlouhověkost a vynikající zdraví. Převážně rostlinná strava. Suché a slunečné podnebí. Strohý styl života. Mnoho tělesné námahy. Zelenina, ovoce, ořechy, obiloviny (ječmen, pšenici a proso), trochu kozího mléka, 1-2 x za rok jehněčí maso. 1964 - lékařské vyšetření 25 mužů ve stáří 90 až 110 let - naprosto zdraví. Vůbec se nevyskytují : rakovina, srdeční choroby, cukrovka nebo předčasné stárnutí.

Indiáni Otomí (střední Mexiko)

Náhorní plošina. Tortillas, fazole, zelenina. Obezita, vysoký krevní tlak nebo rakovina se téměř nevyskytují.  

Obyvatelé Okinawy (japonský ostrov)

Obiloviny, zelenina, ovoce. Dlouhověkost a nepřítomnost degenerativních chorob, zvláště rakoviny. Pitvy na jedincích pokročilého věku, kteří zahynuli během 2.sv.války - nezjištěny žádné nádory, ani známky arteriosklerózy, artrózy nebo jiných degenerativních chorob.

Ve stravě mají mírně převažovat zásadotvorné potraviny nad kyselinotvornými.

Celkové pH přijaté potravy má odpovídat pH krve zdravého člověka Ü tedy mírně zásadité (7,35 pH). Zásadotvorné potraviny – zelenina, ovoce… Slabě kyselinotvorné – obilniny (mimo jáhly) … Silně kyselinotvorné – maso, bílá mouka, cukr … Potravina se chová v lidském těle jinak než laboratoři.

Je třeba, aby převládala rostlinná složka nad živočišnou. Člověk je všežravec s posunem spíše k býložravcům.

Méně  sladkostí, masa, mléčných výrobků, soli, oleje. Více  obilovin, luštěnin, zeleniny a ryb.

Působení konzumace nadbytku masa Mnoho nasycených tuků - ohrožení cévního systému. Mnoho dusíkatých látek z rozkladu bílkovin.  V nadbytku toxické. Málo vlákniny- zpomalení peristaltiky. Trávení masa probíhá dlouho - energeticky náročné.  Maso v současnosti chemicky ošetřováno. Bioprodukce.

Působení nadbytku soli (NaCl)  Nerovnováha ostatních minerálů v těle.

Působení konzumace nadbytku mléčných výrobků Využitelný pouze mléčný tuk  (nasycené mastné kyseliny) - nepříznivé pro cévní systém, obezita.  Vápník - většinou špatně vstřebatelný. Mléčné bílkoviny a mléčný cukr - využitelné jen kojenci. Vit.D – využitelný jen lidmi se skandinávskými geny  (snad kompenzace za nedostatek slunečního záření).  β – lactoglobulin – původce mnoha alergií.   Prospěšnější jen zkvašené mléčné výrobky - kefír a jogurt bez přísměsí.

Působení konzumace obilovin  Mnoho složených cukrů.  U celozrnných produktů též kvalitní bílkoviny (kolem 10 %), minerály, vitamíny (hlavně skupiny B) a vlákninu.

Působení konzumace luštěnin  Kvalitní bílkoviny - při doplnění s bílkovinami z celozrnných obilovin dodávají člověku kompletní skladbu všech aminokyselin.Rostlinné bílkoviny jsou plnohodnotné. Složené cukry, minerály, vitamíny a vláknina.

Působení konzumace zeleniny Mnoho cenných minerálů a vitamínů. Vláknina - podporuje peristaltiku, hospodaření těla s vodou, podíl na vylučování těžkých kovů.

Působení konzumace ryb Lehce stravitelné maso. Rybí tuk - omega-mastné kyseliny - rozpouštějí u člověka LDL cholesterol. Mnoho dobře u člověka vstřebatelného Ca a vitamínu D.  (Především mořské ryby).

AKCE PRO OZDRAVĚNÍ OBYVATELSTVA, MUDr. Králová, státní koordinátorka, sdělila ve svém příspěvku pro Český rozhlas – Radiožurnál 7. listopadu 2002  následující : "Pro ozdravění existuje jen jediná cesta. Potřebujeme více pohybu, stravu založenou na celozrnných obilovinách, luštěninách, zelenině a ovoci, na malém množství rostlinných tuků a ryb."

3. Úprava potravin

Pokud možno častěji  čerstvé potraviny a přirozeně upravované, nerafinované.   

Rafinované potraviny – potraviny,  jejichž některá důležitá součást byla  odstraněna, a tím se ztratily důležité živiny. Příklady : bílá mouka a loupaná rýže  (ztráta bílkovin, vitamínů, minerálů), zůstává škrob. Výhoda rafinace Ü rychlejší konzumace. Nevýhody rafinace Ü sníží se biologická aktivita složek. Neharmonické trávení.

Bez konzervace chemickými látkami. Konzervací se snižuje biologická aktivita obsažených látek, některé látky se ztrácejí. Některé konzervanty jsou karcinogenní. Mentální degradace, submisivita.

Příklad :  E211 benzoát sodný.Běžný ve slazených studených nápojích. Hubí kvasinky, bakterie a plísně. Při smíchání s vitamínem C  vzniká velmi karcinogenní benzen. Poškozuje těžce DNA. Vznikají neurodegenetativní poruchy. Povoleno Evropskou komisí. Zdroj : Peter Piper, molekulární biolog             z Sheffield University, England

4) Původ potravin. Častěji přijímat potraviny z místního regionu.

Skladba potravin domácího původu je pro člověka vhodnější než skladba exotických plodin. Ochranný charakter plodin, na které působilo místní klima, pak „přechází“ i na člověka.

Raději se vyhnout GM (geneticky modifikovaným) potravinám. Dát přednost přirozeným potravinám. Dosud nebyla prokázána nezávadnost při dlouhodobější konzumaci. V ČR povoleny.

5) Pravidla stravování

Důkladně žvýkat, aby bylo každé sousto dobře prosliněno Ü výrazně to zlepšuje trávení.

Být střídmý. Nepřejídat se.

Jíst potravu odpovídající věku, činnosti, zdravotnímu stavu a klimatu.

Jíst pravidelně. Organismus si zvykne, jídlo v dané časy očekává a je na trávení lépe připraven. Souvislost s biorytmy.

Během jídla spíše nepít. Ředí se tím trávící šťávy, zhoršuje se trávení. Pít až po jídle nebo mezi jídly. Tudíž raději nepříliš suchá a slaná jídla…

Naposledy jíst 3 – 4 hodiny před spaním. Před jídlem, během jídla i po jídle být klidný. Být vděčný za jídlo.

b) P o h y b

Rozproudí lymfu – hlavní sídlo imunity. Nejlepší pohyb je chůze. Při pohybu správně dýchat. Pobývat v čistém životním prostředí. Být aktivní ve dne. Jít spát nejpozději o půlnoci, vstávat brzy.

Preferovat dynamické sporty, vhodné jsou lidové tance. I domácí úklid a práce na zahradě je pohyb.

II.  Zdraví  duševní

Předpoklady duševního zdraví: Duševní a sociální pohoda. Stres je potřeba, ale ne nadměrný.     Pouze mírný, motivační.

Zdravá intuice. (V současné „vyspělé společnosti“ silný pokles. Žena je intuitivnější.)

Vědomí sounáležitosti v rodině, ve společnosti. Člověk může být šťastný jen tehdy, pokud své štěstí bude sdílet.

III. Zdraví duchovní

Předpoklady duchovního zdraví: Prožívaný harmonický hodnotový systém.

Psychosomatika Tělo člověku ukazuje, jak ho hodnotí jeho nevědomí.

Rakovina Skupina nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením. Vzniklé buňky napadají jiné tkáně a šíří se jako metastázy. Rakovinné buňky mají poškozenu DNA a neprobíhá u nich apoptóza (buněčná smrt).  Rozlišujeme benigní a maligní tumory. Skutečnost v současnosti: Rakovina se stává pandemií = celosvětovou epidemií.